Віспа (шарка) сливи
Шарка (віспа) сливи – одна з найбільш небезпечних хвороб кісточкових плодів. У перекладі з болгарської слово «шарка» означає «кільця» чи «дуги», тому що саме в Болгарії у 1915 році вперше була виявлена хвороба, яку потім назвали «віспою».
Хворобу спричиняє вірус віспи слив (англ. Plum pox potyvirus (PPV)). PPV — лінійний одноланцюговий РНК-вмісний вірус. Відомо шість штамів цього віруса: PPV-D, PPV-M, PPV-EA, PPV-C, PPV-Rec (рекомбінантний), і PPV-W. Хвороба розвивається на сливі, а також на аличі, терені, абрикосі, персику, диких видах роду Prunus. Plum pox potyvirus є карантинним обєктом у списку А2 для ЄОЗР, має також карантинне значення для IAPSC I NAPPО. У регіоні ЄОЗР становить великий ризик для абрикоса, сливи, персика в країнах, де ще він відсутній або дуже обмежено поширений.
На жаль, шарка в Україні розповсюджена в Закарпатській, Львівській, Тернопільській, Одеській областях.
Вірус Plum pox potyvirus (PPV), який відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України № 716 від 29.11.2006 р. включено до Карантинних організмів, обмежено поширених в Україні, Переліку регульованих шкідливих організмів.
Основним джерелом інфекції є уражені дерева сливи (Prunus). Вірус переноситься з них шляхом щеплення або непересистентними переносниками-попелицями: люцернова, бобові або бурякова, геліхрізова, сливовий запив, зелена персикова, оранжерейна або тютюнова, хмельова. Ці попелиці роблять пробні уколи або живляться на уражених листках, потім перелітають на інші дерева, де роблять уколи або живляться. Кількість інфікованих дерев безпосередньо пов’язана з кількістю крилатих попелиць у даному сезоні. Влітку попелиці також перелітають на різні трав’янисті види, які ростуть в саду, а потім повертаються на дерева, для відкладання зимових яєць. Після інокуляції інкубаційний період може тривати кілька місяців, і системне поширення може тривати кілька років.
Симптоми шарки можуть проявлятися на листках, пагонах, корі, пелюсткахплодах і кісточках. На листках симптоми особливо чітко помітні в весняний період через 3-4 тижні після цвітіння. Ознаки шарки на листках: хлоротичні плями, кільця, смуги, пожовтіння жилок і навіть деформація листя. Уражені плоди деформовані, мають знебарвлені плями і кільця, розвиток тканини плодів у цих місцях припиняється, утворюються заглибини, які нагадують віспу. В місцях ураження тканина плодів частково відмирає і заповнюється камеддю. Кісточки уражених плодів мають бліді кільця і плями.
Способи поширення: переміщення вірусу в нові регіони та країни відбувається з несертифікованими рослинами для посадки та прищепами, із хворою кореневою паростю, знаряддями праці, насінням та комахами-переносниками (попелицями).
Для боротьби з хворобою обов’язковим є знищення уражених дерев шляхом їх викорчовування та спалювання. Виявлення та ідентифікація вірусу шарки в садивному матеріалі здійснюється шляхом фітосанітарної експертизи з використанням сучасних методів молекулярної діагностики.