Порядок знищення амброзії полинолистої та інших карантинних бур’янів
Вже десятки років Україна страждає від поширення карантинних рослин, а саме амброзії полинолистої. Ця північноамериканська гостя швидко довела, що пристосовується до різних умов та здатна пригнічувати як інші рослини, так і людину.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) – бур’ян, що завдає великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини, адже це один із найнебезпечніших в Україні бур’янів-алергенів. У період цвітіння амброзії (з середини серпня до жовтня) у багатьох спостерігається алергійне захворювання яке практично не піддається лікуванню – амброзійний поліноз. Саме тому амброзію полинолисту було віднесено до карантинних бур’янів і боротьба з нею має здійснюватися систематично по всій території України.
Нормативна база
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»
- Закон України «Про благоустрій населених пунктів»
- Закон України «Про карантин рослин»
- Наказ Міністерства аграрної політики України від 27.01.2005 року № 40 «Про затвердження Інструкції з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур’янів»
Заходи боротьби з амброзією полинолистою та іншими карантинними бур’янами в межах населеного пункту
Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію.
Контроль, обов’язок та відповідальність щодо боротьби з амброзією полинолистою та іншими карантинними бур’янами в межах населеного пункту
Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм, таким чином обов’язок щодо знищення карантинних бур’янів у населеному пункті покладається на власника (балансоутримувача) земельної ділянки.
Контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють:
- Місцеві державні адміністрації;
- Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи;
- Громадські інспектори благоустрою населених пунктів згідно з положенням, яке затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
За порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, відповідно до ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу:
- на громадян – від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Моніторинг та знищення карантинних бур’янів в тому числі амброзії полинолистої на землях сільськогосподарського призначення
Для встановлення фітосанітарного стану території України державний фітосанітарний інспектор здійснює нагляд шляхом проведення обстеження та/або моніторингу земельних угідь.
Особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом, переробкою, зберіганням, транспортуванням, торгівлею рослинами зобов’язані знищувати карантинні бур’яни (в тому числі амброзію полинолисту) – це прямо передбачено Законом України «Про карантин рослин». Також вони зобов’язані систематично перевіряти свої земельні ділянки з метою своєчасного виявлення регульованих шкідливих організмів в тому числі осередків зростання амброзії полинолистої, а у разі виявлення підозри зараження протягом доби повідомити державного фітосанітарного інспектора. Державний фітосанітарний інспектор здійснює фітосанітарні процедури з метою перевірки підозри зараження та визначає фітосанітарні заходи, спрямовані на запобігання поширення, локалізації та/або ліквідації регульованих шкідливих організмів, які повинні здійснюватися особами.
За порушення вимог щодо виконання фітосанітарних заходів згідно ст.105 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність:
- на громадян – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- на посадових осіб – від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.