Метрологія як складова якості медичних послуг
До об’єктів метрологічного нагляду належать законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки. Але пріоритетом у діяльності є забезпечення єдності вимірювань та їх простежуваності у сфері надання медичних послуг. Адже лікар може призначити правильне лікування хворого лише за умови встановлення правильного діагнозу захворювання у пацієнта. Велике значення у діагностиці приділяється забезпеченню надійних результатів вимірювань, точності досліджень фізіологічного стану людини. І тут на допомогу лікарям приходить метрологія – наука про вимірювання та їх застосування.
Точність вимірювань контролюється шляхом періодичного звіряння медичних засобів вимірювальної техніки з еталонами – засобами вимірювань найвищої точності та з атестованими стандартними зразками. У такий спосіб встановлюється простежуваність вимірювань до національних та міжнародних еталонів і гарантується, що за певний проміжок часу (міжповірочний період) похибка медичного приладу не вийде за встановлені межі. Тому що ціна такої похибки може бути дуже високою. Хибні покази медичного приладу або результату аналізу інколи можуть коштувати життя пацієнту.
Сьогодні у воєнний час, ефективність та безпека медичних послуг, які надаються громадянам у лікувально-профілактичних установах точність і швидкість діагнозу пораненого воїна є вирішальними для своєчасного лікування і саме тут на допомогу лікарям приходять метрологи – спеціалісти із забезпечення цієї самої точності вимірювання у найважливіших галузях суспільного життя. Тож пам’ятаємо, що повірка, метрологічна атестація, калібрування засобів вимірювальної техніки, контроль вихідних параметрів медичного обладнання, що використовується в медичних установах, є гарантією точності їх роботи і підтвердженням якості медичних послуг.
Засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Про це зазначено в ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
У тому ж Законі (ст. 17) вказано, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, які встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності. Суб’єкти господарювання зобов’язані своєчасно, з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів, подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуататції, на періодичну повірку.