Міжнародний день здоров’я рослин: небезпечний шкідник жовто-бурий мармуровий клоп
Збереження здоров’я рослин – проблема сьогодення. Цього року спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин Міжнародний день здоров’я рослин відзначатиме 12 травня під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології».
Одним із завдань Держпродспоживслужби та її територіальних органів є охорона території України від занесення регульованих шкідливих організмів; виявлення, локалізація і ліквідація регульованих шкідливих організмів; запобігання проникненню регульованих шкідливих організмів у зони, вільні від таких регульованих шкідливих організмів на території України.
Одним з небезпечних шкідливих організмів є жовто-бурий мармуровий клоп. Цей шкідник (Halyomorpha halys) внесений до Переліку регульованих шкідливих організмів списку А—1 «Карантинні організми, відсутні в Україні» (згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №397 від 16.07.2019). Що ж про нього відомо?
Клоп жовто-бурий мармуровий є поліфагом, який харчується на більш ніж 100 видах рослин з 47 ботанічних родин. Пошкоджує томати, огірки, перець, баклажани, кукурудзу, соняшник, пшеницю, ячмінь, сорго; бобові культури (сою, горох, квасолю, нут); виноград, яблуню, грушу, персик, абрикос, черешню, вишню, обліпиху, інжир, шовковицю, малину, ожину, лохину; горіхоплідні (ліщину, фундук, горіх волоський, фісташки); цитрусові(мандарини, лимони, апельсини); хурму, троянду, декоративні деревні культури (павловнію, катальпу, магнолію, падуб, платан та ін.) і лісові породи (клен, ясен та ін.). Імаго та личинки висмоктують клітинний сік з листя, стебел та генеративних органів рослин. Крім видалення вмісту рослинних клітин під час годування, клоп виділяє ферменти, що вбивають тканини. Ушкодження іноді не проявляються на поверхні протягом двох трьох тижнів після харчування.
Клоп жовто-бурий мармуровий виділяє циміцинову кислоту, яка є контактною отрутою для комах. Це свого роду захист клопа від інших комах, птахів і інших хижаків. Тому хижаки не дуже часто нападають на клопів. Водночас ця речовина може спричинити алергійну реакцію людей.
За вегетаційний період дає три покоління. Зимуюча стадія — імаго, при цьому вони масово намагаються проникнути в житлові приміщення, що опалюються (наприклад, підвали або сараї), де знаходять собі укриття, проникаючи всередину через різні щілини.
Починаючи з кінця квітня, дорослі комахи виходять з місць зимівлі і починають пошук рослин господарів для додаткового харчування, яке триває протягом 1—2 тижнів. Потім починається спарювання і самка відкладає яйця, прикріплюючи їх до нижньої сторони листя невеликими купками. Дозрівання яєць триває 5–7 днів.
Основна загроза занесення шкідника, насамперед, може бути з країн широкого його поширення – Японії, Кореї, Китаю та Тайваню, США і/та Європи. H. halys (під час активного льоту жуків) може знаходитися приховано в більшості товарів, які переміщуються при міжнародній торгівлі.
Найбільший ризик становлять: автомобілі, транспортні засоби та обладнання; контейнери для транспортування та упаковка (тара, ящики для збирання та пакування тощо); садивний матеріал і зрізи квітів чи гілок з місць поширення H. halys; свіжі овочі та фрукти з місць поширення H. halys; морські судна та літаки; ґрунт, лісова підстилка та уламки (тріски) деревини чи кора з місць поширення H. halys; переміщення людей (подорожі, туризм, багаж, особисті речі); меблі та інші предмети з країн, де поширений шкідливий організм.
Першочерговим завданням є недопущення проникнення H. halys у нашу країну внаслідок ретельного огляду вантажів із підвищеним ризиком. Це, насамперед, вантажі з рослинами-господарями. Серед досить широкого кола рослин, які пошкоджує мармуровий клоп, слід виділити рослини, які широко культивуються в Україні. Це квітково-декоративні: хризантема, троянда, бузок; плодові: яблуня, слива, груша, виноград; ягідні: малина; зернові та зернобобові: горох, соя, квасоля, пшениця, кукурудза; овочеві: буряк, огірок, томат, баклажан, перець. У країнах, де цей клоп уже поширений, методи контролю спрямовані на зменшення кількості популяцій шкідника.
У період зимівлі клопи різко знижують свою активність. У цей момент найефективнішим є збирання комах (згрібання, змітання) в місцях зимівлі з подальшим знищенням.
Хімічний метод контролю – єдиний ефективний спосіб боротьби зі шкідником. Ефективними в боротьбі з імаго клопа зарекомендували себе препарати піретроїдної (на основі біфентрину, ціперметрину, лямбда-цигалотрину, альфациперметрину тощо), фосфорорганічної (на основі диметоату, хлорпирифосу, малатіону) і неонікотиноїдної (на основі імідаклоприду, ацетаміприду, тіаклоприду, тіаметоксаму) груп. Ефективна обробка зимуючих імаго. Цю обробку потрібно проводити у вечірні години, коли різко знижується льотна активність клопів. Подальші обробки проводяться у разі високої чисельності наступних поколінь шкідника. Другу обробку слід проводити в період масового відродження з яєць личинок першої генерації клопа. Третя обробка (або також дві повторні обробки) за потреби – у період появи личинок другої генерації.
Фітосанітарні заходи з метою запобігання проникнення жовто-бурого мармурового клопа.
Рослини-господарі, транспортні засоби, контейнери, упаковка та інші імпортні товари (вантажі) при завезенні з країн розповсюдження H. halys мають відповідати вимогам чинного Закону України «Про карантин рослин», ст. 36 «Вимоги до імпортних і транзитних вантажів» та бути вільними від шкідника.
Імпортний пакувальний матеріал має відповідати «Фітосанітарним правилам ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу», затвердженого наказом Мінагрополітики України №731 від 22.12.2005та вимогам Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів №15. За умови виявлення H. halys у пункті ввезення весь вантаж підлягає знезараженню та/або поверненню. Проведення ретельного огляду, інспектування з відбором проб і фітосанітарною експертизою транспортних засобів з країн поширення Н. halys, особливо у період зимівлі імаго (вересень-березень). Проведення моніторингу території на виявлення жовто-бурого мармурового клопа.